Sayfalar

24.10.11

7 Billion Hearts

"7 Billion People | 7 Billion Actions | 7billionactions.org - By the end of 2011 the world will have reached 7 billion people. The United Nations Population Fund is leading an innovative global campaign to bring awareness to the opportunities and challenges that this milestone presents. But 7 Billion people means 7 Billion hearts. Music has always been the best way to speak to the hearts of the people. Playing for Change has partnered with the United Nations to present an original song around the world to serve as an anthem for such an important time, "United".

We traveled across the globe, put headphones on musicians, added them to the track, and created a video that can serve as a tangible example of something positive we can all do together as a human race.

Lets inspire each other. Lets everybody get involved and join us on in this journey, so that together we leave this world better than we found it.

To learn more about how to be part of the "United" track go to http://7billionactions.org/"

Çok karışık; ve hergün daha da çok karışmaya devam eden bir dünyada yaşıyoruz.
Savaşlar, açlık, eğitimsizlik, depremler, tsunamiler, kuraklık... Kendi yarattığımız ya da doğanın yarattığı felaketlerle hergün yüzyüze geliyoruz.
Belki bugün ben gelmiyorum, ve yarın sen gelmeyeceksin; ama hergün birileri bu zorluklarla baş etmek zorunda kalıyor.
7 milyar insanın paylaştığı bu dünyada zorluklarla baş etmek zorunda kalan insanlar yalnız kalıyorsa; bir şeyler yanlış demektir. İşte görmekte zorlandığımız nokta da bu olsa gerek.

Bu blogu takip edenler, müziğe olan inancımı da biliyorlar. Müzik, her insanın konuşabildiği evrensel bir dil; müzikte kötülük yoktur, müzik ruhun dışa vurumudur.
7 milyar insan müzikle birleşebilir. Sadece müzikle değil; sevgi ve hoşgörüyle birbirine kenetlenebilir.
Ve bu karmaşada en çok ihtiyacımız olan şey de birbirimize kenetlenmekten başka bir şey değil.

Dünyaya ve çevrenize bir iyilik yapın:
Dünyayı tanıyın, dünyada olup bitenleri öğrenin, takip edin; yardım edin. Elinizden geleni yapın.
Çünkü 7 milyarlık bu nüfusta siz sadece tek bir kişisiniz ve 7 milyar insanın size ihtiyaç duyduğu kadar; sizlerin de onlara ihtiyacı var.
"We have to bring the world together, learn to live as one."
Bu iyiliği; kendinize yapın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder